Kobiecość i fazy Księżyca

Ewolucja osobista, Rozwój, Wpis

Zrzut ekranu 2015-08-07 o 13.25.56Rysunek: Sylwia Bogucka

Dziś będzie metaforycznie. Chcę przedstawić kobiecy cykl i nasz naturalny wewnętrzny rytm dlatego odwołam się do faz księżyca. Dla mnie Księżyc jest kobiecy i odczuwam jego wpływ na sobie. W wielu kulturach pierwotnych był symbolem macierzyńskiego łona, energii żeńskiej.  Oznacza płodność, cykliczność, intuicję, tajemnicę, kobiecość i podświadomość, jest bramą ze świata do świata – pomostem między tajemnicą śmierci i nowego życia. Czy na ciebie również wpływa? Zachęcam do sprawdzenia czy też tak jest u was.

Nasz bohater Księżyc

Księżyc, Luna, Srebrny Glob, naturalny satelita Ziemi, jego objętość wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej, taki mały a jak znacząco na nas wpływa. Z ciekawostek – starosłowiańska nazwa księżyc, czyli książę, pierwotnie odnosiła się jedynie do młodego Księżyca (między nowiem a pierwszą kwadrą), jako syna „starego” miesiąca, a powszechnie przyjętą nazwą był Miesiąc. Księżyc znajduje się „blisko”( 384 403 km) Ziemi, przez co niezwykle silnie oddziałuje na wiele procesów, zachodzących na jej powierzchni. Według niektórych naukowców grawitacja Księżyca stabilizuje zmiany nachylenia osi obrotu Ziemi, co zapobiega nagłym zmianom klimatu , przez co sprzyja rozwojowi życia na Ziemi. Oddziaływanie grawitacji Księżyca wpływa intensywnie na środowisko wodne stąd mamy przypływy i odpływy. Wszyscy odczuwamy jego energię a szczególnie my kobiety. Tak jak wspomniałam na początku Księżyc nazywano Miesiącem, i nie jest to jedynie kwestia analogii w zakresie nazewnictwa. Jeśli popatrzymy na cykl miesiączkowy, którego średnia długość wynosi 28-29 dni, to zauważymy że dokładnie tyle trwa cykl księżycowy. Niektórzy badacze natury twierdzą, że jeśli kobieta nie ma żadnych zaburzeń pracy swojego organizmu, to wystąpienie menstruacji najczęściej następuje u niej w pierwszej lub ostatniej kwadrze Księżyca. Co z kolei oznacza, że również cykl owulacyjny znajduje się w zasięgu oddziaływania Księżyca. Cywilizacja oddala nas od natury a im bliżej niej jesteśmy tym skuteczniej i piękniej możemy realizować siebie świadomie odczuwając nasz wewnętrzny rytm. Przejdźmy przez fazy księżycowej kobiecości :).

Nów – Zima – Menstruacja

W tym czasie nasza energia kieruje się do wewnątrz a siły obronne organizmu są na najniższym poziomie. Oznacza to, że możemy być rozkojarzone, zmniejsza się nasza wydajność, układ odpornościowy może być osłabiony a metabolizm spowolniony. W ciągu nowiu, o ile jest to możliwe, lepiej nie ustalać ważnych spotkań bądź wymyślać rozwiązań dla znaczących kwestii.  W tym czasie pielęgnujemy siebie, relaksujemy, nie przeciążamy i dbamy aby się nie wychłodzić. To dobry czas na diety i oczyszczanie. A skoro to czas oczyszczania i dbania o siebie, to dobry moment, aby pobyć ze sobą i zadać sobie kilka pytań: czego potrzebuję? Co czuję? Co jest dla mnie ważne? Jakie są moje wartości?

Pierwsza kwadra – Wiosna – Wzrost pęcherzyka (faza folikularna)

Pierwsza kwadra to faza kiełkowania. Początek, odrodzenie. Pojawia się nowe. W naszym organizmie w drugiej fazie cyklu, dzięki wysokiemu poziomowi estrogenu rozkwitamy. Niczym Ziemia na wiosnę budzimy się do życia. Przybywający Księżyc sprawia, że czujemy się silniejsze, nasz nastrój poprawia się a, kondycja i wydajność wzrasta. To idealny czas na rozpoczynanie nowych zadań, określanie celów. Warto pamiętać, że w pierwszej kwadrze nasz organizm nastawiony jest na gromadzenie przyswajanie składników odżywczych, w związku z czym wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające przyniosą niebywały skutek. Jednak uwaga na dietę gdyż w tym czasie możemy łatwo przybrać na wadze. Pytania na ten czas jakie warto sobie zadać: co chcę osiągnąć? Jaki jest mów cel? O czym marzę? Jaką nową jakość chce wprowadzić w moje życie?

Pełnia – Lato – Owulacja

Obfitość. Entuzjazm. Doświadczanie. Soczystość. Energia na zewnątrz. Świecimy pełnym olśniewającym blaskiem. Nasze emocje pracują na najwyższych obrotach, również te skrywane w  podświadomości mają szansę wypłynąć, znaleźć przestrzeń. W coachingu ten proces wiąże się z poznaniem swojej natury, z okresem nauki, działaniem, wprowadzaniem decyzji w czyn, z przejmowaniem odpowiedzialności za siebie. Pytanie odpowiadające tej fazie to: Co robię? W jaki sposób działam? Jakie są efekty podjętych działań? Co mogę robić więcej, mniej, inaczej aby osiągnąć cel? Pełnia to też najbardziej mistyczna faza Księżyca a każda z nas może ją odczuwać w różny sposób. Nerwowość, bezsenność, pobudzenie, ekscytacja, radość, euforia. Ale! Pełnia wpływa na wzrost napięcia seksualnego, a jak dodamy do tego dobre samopoczuciem, to przekłada się to na odwagę do eksperymentowanie w alkowie.

Księżyc malejący – Ostatnia kwadra – Jesień – Ciałko żółte i jego zanik (Faza lutealna)

Energia zaczyna kierować się do wewnątrz. W tym czasie stężenie progesteronu wzrasta (Jest to hormon niezbędny do wystąpienia owulacji. Jego zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie do utrzymania ciąży). Stopniowo odczuwamy spadek sił. Stajemy się bardzo wrażliwe i wyczulone przez co, przez otoczenie jesteśmy odbierane jako rozdrażnione, płaczliwe, a nawet histeryczne. Jednak niektóre z nas mogę w tym czasie odczuwać niebywały wzrost siły fizycznej szczególnie w dniach tuż przed nowiem. Faza księżyca malejącego to czas na pozbywanie się wszystkiego co zbędne Pytania adekwatne na ten czas: co osiągnęłam? W jaki sposób? Co dzięki temu zyskałam? Jak jeszcze lepiej mogę działać? O co potrzebuję zadbać w kolejnym cyklu? Ta cykliczność naszego organizmu pokazuje tylko, że każdy etap jest niezwykle potrzebny. Nie jest możliwe aby cały czas być „w pełni”. Nasz blask trwający cały czas mógłby oślepić nas i otoczenie. Natomiast będąc tylko „w nowiu”, skoncentrowane na wnętrzu nie mogłybyśmy osiągnąć tego na co nas naprawdę stać. Dzięki cykliczności jesteśmy w spirali życia, rozwijamy się ku pełni i kierujemy do wnętrza kiedy zbliża się nów. Żyjąc w zgodzie z cyklem księżycowym jesteśmy w stanie dłużej zachować równowagę wewnętrzną, zdrowie i urodę. Obserwuj Księżyc i doświadczaj, czy i jak działa on na ciebie.

Po czym poznać fazy Księżyca?

  • Pełnia – cała jego tarcza jest widoczna i lśni jasnym blaskiem odbitych promieni słonecznych
  • Nów – jest niewidoczny
  • Jeśli przypomina literę „D” to oznacza, że nadchodzi pełnia
  • Jeśli wygląda jak litera „C” to księżyc maleje i zbliża się nów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s