Jak działa człowiek niewyspany?

Wpis

Sen dany nam jest nie bez powodu. Właśnie podczas snu mózg „porządkuje” i segreguje całą wiedzę, którą przyswoiliśmy, nawet tą, której sobie nie uświadamiamy. Proces tworzenia nowych i reorganizacja już istniejących połączeń między komórkami nerwowymi trwa cały czas, a podczas snu aktywizuje się mocniej.

Mało snu i nadmiar bodźców to rzeczywistość większości z nas. W takim stanie mózg ma utrudniony dostęp do najbardziej potrzebnych informacji. To przekłada się na spadek kreatywności, obniżenie koncentracji i podejmowanie błędnych decyzji

Brak snu na każdego z nas nieco inaczej wpływa. Każdy z nas ma również inną wytrzymałość na radzenie sobie z niedoborami. Jednak wcześniej czy później niewyspanie odbija się na nas. Bazując na własnych obserwacjach skutki niewyspania mogę podzielić na następujące reakcje.

  1. Rozkojarzenie, nasze reakcje są dużo wolniejsze np. możemy to zaobserwować jadąc samochodem, kiedy mało dynamicznie i nie adekwatnie reagujemy na to co dzieje się na drodze. Albo, kiedy podczas ważnych narad i spotkań nie potrafimy utrzymać uwagi na tym co dla nas ważne. Jesteśmy jakby nieobecni, zdekoncentrowani.
  2. Drażliwość, reagujemy przesadnie, bardziej emocjonalnie na sytuacje jakie nas spotykają. Odczuwamy złość bez powodu i atakujemy innych, zatracając logiczną ocenę sytuacji. Pogarsza się jakość naszych relacji z innymi, a my tkwimy wobniżonym nastroju, braku entuzjazmu i motywacji.
  3. Problemy z pamięcią, są objawem zachodzących zmian strukturalnych w mózgu, które są związane z zaburzeniami pamięci długotrwałej. Badania potwierdzają, że ci co śpią dłużej, zapamiętują więcej.
  4. Zaburzenia w komunikacji z innymi, występują w długotrwały stanach niedoboru snu. Jak to się objawia? Mówimy monotonnie, powoli, niewyraźnie. Bezsensownie powtarzamy pojedyncze słowa lub całe frazy. Po prostu tracimy możliwość efektywnego wyrażanie swoich myśli.
  5. Spadek odporności i podatność na infekcje. Tylko wypoczęty organizm jest silny, ma dobrze działające naturalne mechanizmy obronne organizmu i świetnie radzi sobie ze stresem.

Podsumowując, mała ilość snu znacznie pogarsza jakość naszej pracy na rzecz drażliwości, problemów z koncentracją oraz z zapamiętywaniem. Wystarczy, że nocą nasz sen skrócimy tylko o 1,5 godziny a nasza efektywność w następnym dniu spadnie o 30%.

Śnijcie na zdrowie. Dobranoc 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s