MAGIA ROŚLIN – BAOBAB

Wpis

Baobab – afrykańskie “Drzewo Życia”

Baobab nazywany „Drzewem Życia” i szanowany przez mieszkańców Afryki, jest drzewem które daje schronienie, pożywienie i wodę zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa bu hibab, które oznacza „owoc z wieloma nasionami”. Na świecie występuje dziewięć rodzajów baobabów: sześć znajduje się na Madagaskarze, jeden w Australii i dwa w Afryce kontynentalnej i na Półwyspie Arabskim. 

Jest symbolem siły, płodności, mocy, ochrony i długiego życia. Potrafi przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Jego siła życiowa przejawia się w niezwykły sposób. Jest w stanie przeżyć nawet po oderwaniu kory, co jest bardzo rzadkie wśród drzew. Wystarczy, że tylko jeden korzeń będzie miał kontakt z ziemią, a drzewo będzie rosło w pozycji leżącej. Jest absolutnie wyjątkowy i nie można go pomylić z innym drzewem, łatwo go rozpoznać po ogromnym, pękatym pniu oraz chudych gałęziach rozłożonych niczym parasol. Baobaby są często określane jako drzewa odwrócone do góry nogami, z powodu gałezi przypominających splątane korzenie. Obwód niektórych okazów baobabów może przekroczyć 10 metrów, a owoce osiągają długość nawet 54 cm. W Tanzanii turyści mogą podziwiać baobaby we wszystkich parkach narodowych. Na Zanzibarze baobab jest ukochanym drzewm lokalnej społecznności i można go spotkać niemal na każdym kroku. Wiele nazw miejscowości ma w nazwie to niezwykłe drzewo. Baobab w jezyku swahili to Mbuyu dla liczby pojedynczej i Mibuyu dla liczby mnogiej. Szczególnie duże okazy rosną na wyspie Tumbatu, u północno-zachodniego wybrzeża Zanzibaru. 

Baobaby zaczynają kwitnąć w wieku około 20 lat. Białe i pomarszczone płatki z obfitymi skupiskami pręcików nadają kwiatom baobabu egzotyczny wygląd. Kwiaty otwierają się późnym popołudniem i tylko na jedną noc, wydzielając silny i śmierdzący zapach, który przyciągają nietoperze owocożerne i różne owady. Grudzień to najlepszy czas, aby zobaczyć efektownie kwitnący biały baobab. W lutym pojawia się owoce, które w maju dojrzewają w pełni i zaczynają opadać. Owoce zielone i owłosione są jedyne takie na świecie, które naturalnie wysychają na gałęzi. Pozostają na drzewie dopóki się nie “upieką”. Proces ten trwa do 6 miesięcy podczas którego aksamitna powłoka owoców przekształca się  w twardą skorupę przypominającą kokos. Miąższ owocu całkowicie wysycha, wystarczy go zebrać, następnie przesiać, w celu uzyskania drobnego proszku, który jest bogaty w witaminy i substancje odżywcze a następnie użyć do gotowania lub jako suplement zdrowotny. Co ciekawe owoce baobabu mają zdecydowanie więcej witaminy C niż pomarańcza i więcej błonika niż jabłko. Nasiona owoców baobabu są jadalne na surowo. Liście baobabu podobne do szpinaku dodaje się do sałatek lub gotuje w zupie. Popiół z drzewa jest używany do produkcji mydła i oleju spożywczego, który wspiera proces leczenia przeziębień, czerwonki, gorączki, czy ukąszeń owadów. Kora baobabu jest ognioodporna i służy do wyrobu tkanin i lin. Włóknista pulpa pochodząca z kory służy do produkcji papieru, odzieży, worków zbożowych i żyłki wędkarskiej. Sok z tego drzewa służy do produkcji kleju i gumy. Kiełki młodego drzewa można jeść niczym szparagi. Olej pozyskiwany z nasion jest jadalny, służy również jako środek do pielęgnacji skóry. Znaczna ilości kwasów omega 3 i 6, witamin i antyoksydanty pomaga hamować procesy starzenia, wygładza, nawilża i pielęgnuje skórę. Wspomaga gojenie się ran, poprawia kondycję włosów. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s